image

PeyamaKurd - Alman Spiegel dergisine göre İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Washington’ın Tahran’a karşı politikasını değiştirmesi ve yaptırımları kaldırması durumunda ABD ile müzakere olasılığını dışlamadığını ifade etti. 

Zarif yaptığı açıklamada, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesinden sonra bile Washington’un Tahran’a karşı politikasını değiştirmesi ve yaptırımları kaldırması halinde ABD ile müzakere olasılığını dışlamadığını dile getirdi. 

Alman dergisinin Süleymani’nin öldürülmesinden sonra ABD ile müzakere olasılığını dışlayıp dışlamadığı sorusunu Zarif verdiği yanıtta şunları belirtti: 

“İnsanların yaklaşımlarını değiştirme ve gerçeği kabul etme ihtimalini asla dışlamıyorum. Bizim için Beyaz Saray’da kimin oturduğu önemli değil, nasıl davrandıkları önemlidir. Trump yönetimi geçmişini düzeltebilir, yaptırımları kaldırabilir ve müzakere masasına geri dönebilir. Biz hala müzakere masasındayız. Masayı terk eden onlar.”