image

PeyamaKurd- 2011 yılında 11 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan ve infaz rejimi doğrultusunda 6 ay önce tahliye edilmesi gereken Çekdar Yürek adlı Kürt genci cezaevinde tutulmaya devam ediyor.

irken hala cezaevinde tutulan hasta tutuklu Çekdar Yürek’in ailesi tepkili. Çocuğunun “rehin tutulduğunu” belirten baba Nihat Yürek, hukuksuzluğu protesto etmek için Meclis’e gidiyor.

2011’de “örgüt üyesi olma”, “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme” iddiasıyla 11 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan ve Tekirdağ 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nden 22 Nisan’da tahliye edilmesi gereken hasta tutuklu Çekdar Yürek, cezaevi idaresinin itirazları nedeniyle tahliye edilmiyor.

Hakkında herhangi bir disiplin cezası olmamasına rağmen, cezaevi müdürünün mahkemeye sunduğu raporda yazdığı, “işlediği suçtan pişmanlık duymadığı ve toplumla bütünleşmeye hazır olmadığı” kanaatinden dolayı tahliyesi engellenen Çekdar Yürek’in annesi Aynılmet Yürek, 19 Eylül’den bu yana Tekirdağ Adliyesi önünde nöbet tutarken, şimdi de baba Nihat Yürek, Meclis’e gidiyor.

Oğlunun 2011 yılında henüz 16 yaşındayken polis komplosu sonucu tutuklandığını belirten baba Yürek, yaşananları şöyle anlatıyor:

“2011 yılında polis Batman’daki evimize baskın yaptı. Yaklaşık 50 kişiydiler. Çekdar’ın odasına giren bir polisin elindeki siyah poşeti dolabın altına koyduğunu bizzat gözlerimle gördüm. Tepki gösterdim ve poşetin içinde ne olduğunu sordum.

“Polis bana bomba yapımında kullanılan malzeme olduğunu söyledi. Bu poşeti oraya kendisinin koyduğunu gördüğümü söyledim ama dinlemediler. Bana bu yönde imzalattırmak istedikleri evrakı imzalamadım ve ertesi gün hemen savcılığa dilekçe vererek yaşananları anlattım.

“Poşeti polisin odaya koyduğunun ispatı olarak da malzemelerde oğlumun parmak izlerinin olup olmadığının araştırılmasını istedim. Ancak bırakın araştırmayı, ‘polise iftira atmak’ suçlamasıyla ben de sanık oldum.”

Baba Yürek, polis komplosuyla tutuklandığını belirttiği oğlunun şimdi de cezaevi müdürünün keyfi tutumundan dolayı özgürlüğüne kavuşamadığını vurguluyor.

Oğlunun 22 Nisan’da şartlı tahliye hakkından yararlanıp tahliye edilmesi gerekirken, cezaevi müdürünün Tekirdağ 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunduğu rapor nedeniyle serbest bırakılmadığını belirten baba Yürek, şöyle tepki gösteriyor:

“Oğlum hakkında 2018 yılından bu yana hiçbir disiplin cezası yok. Yani iyi halden şartlı tahliye edilmesi gerekirken cezaevi müdürünün keyfi tutumundan dolayı aylardır cezaevinde tutuluyor. 8 Ekim’de tam 9 senesini dolduracak ve hasta. Onu tedavi ettirmek için 22 Nisan’ı dört gözle bekliyorduk ama bu umudumuzu da zehir ettiler. Bu nasıl bir hukuk?”

Oğlunu en son Çarşamba günü ziyaret eden baba Yürek, sağlık durumunun giderek ağırlaştığını ve tedavi edilmediğini belirtiyor.

Avukatı aracılığıyla bu hukuksuzluğu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyan baba Yürek, “Yeter artık çektirdikleri bu çile” diyor ve oğlunun derhal serbest bırakılmasını istiyor.