image

PeyamaKurd - Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud’un talimatı ile Suudi Başsavcılığının gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsoloslukta öldüğünü açıklamasının ardından Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Assiri'nin görevden alındığı belirtildi.

Kaşıkçı’nın öldüğü açıklamasının ardından Suudi Arabistan'da yayınlanan kraliyet kararnamesi ile Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı ve Prens Selman'ın üst düzey danışmanı olan Ahmed Assiri'nin görevden alındığı açıklandı.

Öte yandan Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkanlığının yeniden yapılandırılması için bakanlık komitesi kurulması kararlaştırıldı. Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkanlığının yeniden yapılandırılması için kurulacak bakanlık komitesinin başında Prens Muhammed bin Selman olması bekleniyor.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ülkesinin İstanbul'daki başkonsolosluk binasında öldürülmesi olayı üzerine Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz el Suud, aralarında Assiri'nin de bulunduğu üst düzey 5 kişiyi görevden aldırdığını açıklamıştı.