image

PeyamaKurd - Suudi Arabistan, ülke içindeki reformlarına köklü değişiklikler getiriyor. Suudi Arabistan Şura Meclisi Güvenlik ve Askeri İşler Komitesi tarafından yapılan incelemenin ardından "bayrak sistemi değişikliği" yasa tasarısı da kabul edildi.

Değişiklik, bayrak, arma ve milli marş sistemiyle sınırlı olacak. İçerik ve şekline dokunulmayacak. Konsey, öneriyi Kral Selman'a sunacak. Bayraktan Kelim-i tevhid ve kılıç simgeninin kaldırılacağı ifade ediliyor.

Suudi Arabistan Şura Meclisi Güvenlik ve Askeri İşler Komitesi değişiklikler lehinde oy kullandı. Konsey kararlarının mevcut yasalar veya yapılar üzerinde hiçbir etkisi olmasa da, üyeleri kral tarafından atandığından ve genelde birlikte hareket edildiğinden dolayı, oylamanın önemli olduğu vurgulanıyor.

“Konsey, öneriyi Kral Selman'a sunacak”

Suudi medyasında çıkan haberlere göre bayrağı, değişiklik, bayrak, arma ve milli marş sistemiyle sınırlı olacak, içerik ve şekline dokunulmayacak. Konsey, öneriyi Kral Selman'a sunacak.

Söz konusu karar taslağı, ülke bayrağı, arması ve milli marşının önemi konusunda farkındalık ve bilgi düzeyini artırmayı, ülke bayrağının ihlal veya ihmaline karşı daha fazla korunmasını amaçlıyor.

Yaklaşık 50 senedir var olan bayrak sistemini değiştirme fikri, 2030 vizyonu amaç ve girişimlerini destekleyen birçok sistem ve yasayı geliştirme konusunda son yıllarda ülkenin tanık olduğu büyük değişime ayak uydurma amacı taşıyor.

Değişiklik, konsey üyesi Saad al-Otaibi tarafından önerildi ve konsey üyeleri arasında tartışılmadan önce bir alt komite tarafından incelendi.

“Veliaht Prens, Pan-İslamizmi ulusal-kültürel bir kimlikle değiştiriyor”

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Suudi kimliğini yeniden tanımlamaya çalışıyor ve Pan-İslamizmi sadece din tarafından tanımlanmayan ulusal-kültürel bir kimlikle değiştiriyor.

1973'ten bu yana yeşil Suudi bayrağı, beyaz Arap kaligrafisinde Kelim-i Tevhid’e (Allah’tan başka ilah yoktur; Muhammed Allah'ın elçisidir) yer veriyor ve bu sözlerin altında bir kılıç bulunuyor. 

Bazı yorumlara göre bayrağın şekli ve içeriği genel olarak sabit tutulacak ve bayrağın standartlarının belirlenmesi için kanun yapılacak. Bazı yorumlarda ise, bayrakta yer alan kelime-i tevhid ve kılıç simgesinin kaldırılabileceği, bayrağın sadece yeşil bir zeminden ibaret hale getirilebileceği kaydediliyor. 

Ayrıca Suudi hükümeti bu hafta ülkedeki restoran ve kafelere, "Suudi kimliğini ifade eden kültürel bir unsur" ve “gelenekleri hakkında farkındalık yaratmak” için, ”Arap kahvesi" adını "Suudi kahvesi" olarak değiştirmelerini emretti.