image

PeyamaKurd- Urfa’nın Suruç İlçesi’nde 14 Haziran’da AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve akrabalarının esnaf olan Adil ve Celal Şenyaşar kardeşlere saldırması sonucu dört kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin İHD Urfa Şubesi hazırladığı raporu tamamladı.

İnsan Hakları Derneği, Şenyaşar ailesinin üç ferdinin öldürüldüğü Suruç'taki olayla ilgili raporunda, iki kişinin hastanede katledildiğini doğruladı ve delillerin yok edildiği sonucuna vardı.

Raporda yer alan verilerin bir kısmının iddia olduğu fakat, ilgili kurum veya kişilerden, iddiaların aksini ispatlayacak beyan ve açıklamalar yapılmadıkça, iddiaların doğru ve gerçek olarak kabul edileceğine dikkat çekildi. Olaya tanık olan dört kişi isimlerini İHD heyetine dahi açıklamaya korktu. Bazı tanıkların tanık koruma kanuna kapsamında ifade verebileceği ifade etti.

Adını vermek istemeyen 4 tanığın anlattıkları rapora şöyle yansıdı:

“Bir yakınımı hastaneye ziyaret etmek amacıyla gitmiştim. Tam o saatte hastaneye yaralıların getirildiğini öğrendim, hastanenin içi ve dışı çok kalabalıktı.

Suruç’ta herkes birbirini tanıdığı için bir anda hastanenin içinde AKP Milletvekili adayı ‘Şeyis’ köyünden olan İbrahim Halil Yıldız’ın akrabaları hastaneye birden doldu ve hastanenin içine girmeye başladılar. Milletvekili adayının yakınları hastaneye giriş yaptıklarında kapıda birçok çevik kuvvet polisi vardı.

Ancak, polisler, bu kişilerin içeri girmelerine engel olmadılar. O sırada korktuğum için hastane içerisine girmedim. İçeriden dışarıya bağırış çağırış ve silah sesleri geliyordu. Sonra dışarı çıkıp Kürtçe ‘öldürdük öldürdük’ diye bağırdılar ve alkış tuttular.  Havaya ateş edildikten sonra polisler, bu grubu ikaz edip dağılın dediler. Grup dağılmayınca polisler havaya ateş açtılar. Polisler o anda kimseyi gözaltına almadılar.”