image

PeyamaKurd - Suriyeli askeri uzman Muhammed Abbas, Afrin’e giden gücün Şebi Birlikleri’ne bağlı Redif Kuvvetleri’dir, bu birliklerin de Suriye ordusuna bağlı olduğunu belirtti.

Askeri uzman Muhammed Abbas, Afrin’e giden birlik hava savunma gücüne sahip donanımlı bir kuvvettir. Ellerinde büyük bir askeri güç var, Türkiye’nin operasyonlarını durdurabilirler. Suriye’nin her kesiminden insanlar bu birliğin içinde yer alıyor. Afrin her Suriyelinin gönlündedir.

Ordu ile beraberinde savaşan güçlerden Suriye Cumhuriyeti’ni teröre karşı savunmaları isteniyor. Sadece İsrail, ABD ile Türkiye terörüne karşı değil. Hava sahası dâhil Afrin’in savunulması gerekir, dedi.

Türkiye’nin “bataklığa saplanıp” kaybedeceğini dile getiren Muhammed Abbas, “2011 yılından itibaren Türkiye’ye karşı mücadele ediyoruz. Sınırlarını açarak 100’den fazla devletten gelen silahlı grupları Suriye’ye geçirdi” ifadelerini kullandı.

Abbas, “Türkiye Osmanlıcılık hayallerini diriltmek istiyor. Bu Erdoğan’ın hayalleridir. Ancak Suriye devleti saldırıların üstesinden gelecek güçtedir” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Suriye rejimi bu yola girerse sonuçları olur” uyarısında bulunmuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “Eğer rejim, YPG’yi temizlemek için girerse problem yok, YPG’yi korumak için giriyorsa bizi, Türk askerini hiç kimse durduramaz” açıklaması yapmıştı.