image

PeyamaKurd- Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, İdlib operasyonu esnasında Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemediklerini belirtti.

BBC’nin haberine göre Muallim, "İdlib'in geleceğinin 7 Eylül'de Tahran'da gerçekleştirilecek olan Türkiye, İran ve Rusya zirvesinde netleşeceğini” dile getirdi. 

Talepleri inceliyoruz” 

Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) geleceğine ilişkin de açıklama yapan Muallim, 'Washington'un güvenilmez bir ortak olduğu' belirterek, 

"Kürt kardeşlerimize Suriye'nin bir parçası olduklarını söylüyoruz. Onlar da Suriye vatandaşı. ABD ne vadederse etsin, son bir yüzyılda uluslararası güçlere sırtlarını dayamanın nasıl sonuçlar verdiğine, nasıl yüzüstü bırakıldıklarına dönüp bakmalılar” dedi. 

Kürt gruplarla diyaloğa açık olduklarını da söyleyen Muallim, "Kültürel ve tarihsel bir takım talepleri inceliyoruz ve bu talepleri dikkate almaya hazırız. Ancak Suriye'nin kırmızı çizgileri de var. Bu kırmızı çizgilere toprak bütünlüğü ve egemenliği de dahildir. 

Bölücülüğe izin vermeyiz. Federalizme izin vermeyiz. Önceliğimiz diyaloğu başlatıp ortak bir anlayışa ulaşmak" diye konuştu.