image

PeyamaKurd - Suriye rejimi Eğitim Bakanı Darim Teba, Suriye Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Rojava’da Özerk Yönetim’in elinde bulunan okullarla ilgili olarak açıklama yaptı.

Bakan, Rojava’da Özerk Yönetim’in denetimindeki okullarda verilen eğitimin milli olmadığını, buradaki denetimi hükümetin kontrolüne geçirerek Kürtçe eğitim vereceklerini söyledi.

Öte yandan Teba, okullardaki denetimin Şam hükümetine geçmesi için uluslararası kuruluşlarla birlikte hareket edeceklerini ve bu okullardaki velilerin talebi doğrultusunda Kürtçenin yanı sıra Süryani ve Asuri dillerinde de eğitim verileceğini iddia etti.

2015 yılından beri Rojava’daki okullarda Kürtçe eğitim verilirken, Özerk Yönetim’e bağlı Eğitim-Öğretim Kurulu’nun belirlediği müfredat öğretiliyor. Sadece Kamışlo ve Heseke’deki güvenlik bölgesinde Suriye müfredatı okutuluyor.

Eğitim konusu Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile Kürt Ulusal Birlik Partileri (PYNK) arasında süren diyaloğun da önemli tartışmalı başlıklarından biri. ENKS, Kürtçe eğitime karşı olmadıklarını ancak eğitim sistemi ile müfredatta değişikliğe gidilmesi gerektiğini belirtiyor.