image

PeyamaKurd - Suriye Parlamentosu’nun “Hatay Suriye’nin bir parçasıdır” açıklamasına yanıt veren Türkiye Dışişleri Bakanlığı, “Ülkemizin toprak bütünlüğünü hedef alan hadsiz ve hukuksuz açıklamasını şiddetle reddediyoruz” diyerek tepki gösterdi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Suriye Parlamentosu'nun açıklamasına yanıt vererek  "Suriye halkını hiçbir şekilde temsil etmeyen, demokratik meşruiyetten yoksun Halk Meclisi'nin ülkemizin toprak bütünlüğünü hedef alan hadsiz ve hukuksuz açıklamasını şiddetle reddediyoruz" sözlerine yer verildi.

Suriye rejiminin açıklamalarına tepki!

Esad rejimi yönetimine yazılı bir açıklama ile yanıt veren Sözcü Bilgiç şu ifadeleri kullandı:

"Suriye halkını hiçbir şekilde temsil etmeyen, demokratik meşruiyetten yoksun Halk Meclisi’nin ülkemizin toprak bütünlüğünü hedef alan hadsiz ve hukuksuz açıklamasını şiddetle reddediyoruz. Bu tarz açıklamalar, kendi halkına yıllardır zulmeden, yüz binlerce masumun ölümünden ve milyonlarcasının yerlerinden yurtlarından edilmesinden sorumlu bir rejimin içinden çıkamadığı hezeyanın bir başka tezahürüdür.

Türkiye, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de vatan topraklarına göz diken alçakça emellere ve milli çıkarlarına yönelik her türlü tehdide karşı gerekli karşılığı verme azim ve kararlılığına sahiptir."

Suriye Parlamentosu, Hatay'ın Türkiye’ye katılmasının 82. yıl dönümü vesilesiyle dün bir açıklama yaparak şehrin ‘işgal altındaki Suriye topraklarının bir parçası olduğunu’ savunmuş ve açıklamada, ‘Hatay’ın Türkiye'nin eline kalmaması ve geri alınması için mümkün olan her şeyin yapılacağı’ belirtilmişti.