image

PeyamaKurd - Esad rejimine bağlı güçlerin, İdlib’de Türkiye ve Rusya arasında varılan anlaşma kapsamında oluşturulan Gerilimi Azaltma Bölgesi sınırları içerisinde saldırı düzenlediği kaydedildi.

Rejim ve ona bağlı İran destekli grupların, Gerilimi Azaltma Bölgesi’nde bulunan  3 köye yönelik saldırısında 8 sivilin hayatını kaybettiği, 9 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturulmuştu.

Türkiye medyasında yer alan haberlere göre, rejim ve İran destekli gruplar bu anlaşmaya uymayarak, Rusya'nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi.

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019'da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi.

Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart'ta Moskova'da yeni bir mutabakat sağlanmıştı.