image

PeyamaKurd - İngiltere’nin başkenti Londra'da gerçekleştirilen Suriye konulu dörtlü zirvenin ardından Fransa ve İngiltere açıklama geldi. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Londra'da gerçekleştirdiği Suriye konulu Dörtlü Zirve sonrası basına açıklamalarda bulundu. 

Macron açıklamasında "(Suriye konusunda) Tüm belirsizlikler ortadan kalkmadı. Önceliğin IŞİD ve terör ile mücadele olduğu konusunda bir irade var. Bu benim için önemli" diyerek, mülteciler konusunda iş birliğinin devam etmesi gerektiğini ifade etti. 

“YPG konusunda Türkiye ile anlaşmazlığımız var” 

Suriye krizinin sona ermesi için çalışmaların sürmesi gerektiği konusunda liderler arasında bir fikir birliği olduğunun altını çizen Emmanuel Macron, "Bu toplantıdan Suriye konusunda söylediğim 3 husustaki fikir birliğini akılda tutuyorum" sözlerine yer verdi. 

Türkiye ile üzerinde anlaşılmayan konuların bulunduğunu aktaran Macron, bu toplantının Suriye konusunda ilerleme kaydedilmesine neden olduğunu belirterek, YPG konusunda Türkiye ile anlaşmazlığın bulunduğunu kaydetti ve "Tamamen terörist olarak kabul edemeyiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan buna katılmıyor. Bu anlaşmazlık bugün kalkmadı" açıklamasında bulundu. 

Öte yandan İngiltere'den yapılan açıklamada, "İdlib dahil Suriye'deki tüm sivillere yönelik saldırıların durdurulması için uzlaşıldı. Görüşmelerin sürdürülmesi konusunda uzlaşıldı. Terörün her türüyle mücadele edilmeli. Suriyelilerin gönüllü dönüşü için çalışılacak" ifadesi kullanıldı.