image

PeyamaKurd- Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'den 'Fırat'ın doğusu'na ve İdlib'e yönelik bazı açıklamalar yaptı. Muallim, "İdlib'den sonraki hedefimiz Fırat'ın doğusu" ifadelerini kullandı; İdlib'de de Nusra Cephesi'nin Türkiye-Rusya'nın anlaşmasına uymaması halinde operasyon sinyali verdi.

Muallim, “İdlib’den sonraki hedefimiz Fırat’ın doğusu” diye konuştu. Muallim, ‘bu bölgenin, Suriye’nin bütün diğer yerleri gibi, Suriye’nin egemenliğine dönmesi gerektiğini’ belirtti. Muallim’den bir ültimatom da geldi. Iraklı mevkidaşı İbrahim El Caferi ile ortak basın toplantısı gerçekleştiren Velid Muallim, ‘Cihatçıların Rus-Türk anlaşmasına uymaması durumunda İdlib’deki durumun böyle devam edemeyeceğini’ dile getirdi.

 Muallim, “Nusra Cephesi bu anlaşmaya uymazsa, İdlib’deki mevcut durumun sürmesi karşısında sessiz kalamayız” açıklamasını yaparak şöyle devam etti: “Biz hep şunu söylüyoruz, diğer bütün vilayetler gibi İdlib’in Suriye egemenliğine dönmesi gerek. Bunu barışçıl yollarla, uzlaşma ile yapmayı tercih ediyoruz fakat bu yapılamazsa, başka seçenekler de var.”