image

PeyamaKurd - Suriye rejimine bağlı ordu birliklerinin İdlib ve Halep bölgesindeki mevzilerine Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ-eski adıyla El Nusra) mensuplarınca düzenlenen saldırıları püskürttüğünü dile getiren Borenkov, yaklaşık 50 örgüt mensubunun öldürüldüğünü duyurdu. 

Çatışma ile ilgili açıklamada bulunan Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Yuriy Borenkov, HTŞ mensuplarının 16 Ocak akşam saatlerinden itibaren İdlib ve Halep bölgelerinde birkaç yönde birden hükümet güçlerinin pozisyonlarını delmeye çalıştığını dile getirdi. 

Basın açıklamasında bulunan Borenkov, “Saldırılar püskürtülürken yaklaşık 50 militan öldürüldü, ağır makineli tüfeklerle donatılan 7 arazi aracı ile bir cihat-mobil imha edildi” ifadesini kullandı. 

Rus yetkili konuşmasında, HTŞ mensuplarının bugün, insansız hava araçlarıyla (İHA) Halep şehrindeki Esad Akademisi yakınlarından Suriye ordusu mevzilerine saldırı düzenlediğini aktararak, 2 Suriyeli askerin öldüğünü, 4 askerin de yaralandığını belirtti. 

Bölgedeki çatışmalarda son 24 saatte, HTŞ mensuplarıyla yaşanan çatışmalarda 12 askerin öldüğü, 24 askerin de yaralandığı açıklandı.