image

PeyamaKurd - BMGK toplantısında konuşan Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Bessam el-Sebbağ, Türkiye’nin Rojava demografisini değiştirdiğini ileri sürdü.

Rojava ve Suriye’deki durumla ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında konuşan Suriye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Bessam el-Sebbağ açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye, NATO adı altında Suriye topraklarını giriyor ve Rojava bölgesinde binalara bayrağını dikmiş, valilikler kurmuş, yolların ve halka açık yerlerin isimlerini Osmanlı isimleriyle değiştirmiş. Eğitim müfredatını değiştirdi."

BM Temsilcisi, Türkiye’nin silahlı güçlere yardım ettiği suçlamasında bulunarak, “Bölgedeki elektrik Türkiye’nin elektrik şebekesine bağlıdır. Burada Suriye para birimi yerine Türk Lirası kullanılıyor. Suriye Kızılayı’nı değiştirerek Türk Kızılayı yapmışlar” iddiasında bulundu.

Ayrıca  el-Sebbağ, BM Güvenlik Konseyi’ni Türkiye’nin Suriye’deki ihlaller karşısında sessiz kalmakla suçlayarak şu sözleri kullandı:

"Dünya ülkelerinin kendi siyasetiyle hareket etmesinin zamanı gelmedi mi? Türkiye'nin bu saldırı ve suiistimalleri karşısında Güvenlik Konseyi daha ne kadar sessiz kalacak."