image

PeyamaKurd- Rusya’nın müttefiki olan Suriye, Çin’e desteğini duyurdu. Esad yönetimi, Pelosi’nin ziyaretini “Çin Halk Cumhuriyeti'nin egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı duymayan düşmanca bir eylem” olarak değerlendirdi.

Suriye devlet ajansı SANA’nın haberine göre, Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, yayımladığı açıklamada,

“Suriye, ABD’nin Çin Halk Cumhuriyeti'ne karşı uyguladığı benzeri görülmemiş tırmanış ve provokasyon politikasını sert ibarelerle kınıyor.” ifadelerini kullanarak tepki gösterildi.

Devam eden açıklamada, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı'nın bazı Doğu Asya ülkelerinde başladığı gezi sırasında Tayvan'ı ziyaret etme niyetini açıklamasının, uluslararası hukuka uygun olmayan düşmanca bir eylem olduğuna vurgu yapılarak, bu durumun halkların egemenliğine, bağımsızlığına ve Çin Cumhuriyetinin toprak bütünlüğüne saygı göstermemekte olduğu belirtildi.

ABD yasama ve yürütme mercilerinin o bölgedeki ve dünyanın diğer bölgelerindeki durumu zorlamaya yönelik sürekli çabalarının çerçevesine giren, uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden bir ziyaret olduğuna dikkat çekilen açıklamada, hassas ve kırılgan durumları ortaya çıkaran sorumsuz davranışlar olduğu belirtildi.

“Çin’i tam olarak destekliyoruz”

Bakanlığın açıklamasında, “Devletlerin egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve kendi kaderini tayin hakkını hedef alan düşmanca ve pervasız Amerikan politikaları, insanlığın bugünü ve geleceği için bir korku kaynağı haline geldi ve bu Ortadoğu, Asya, Afrika, Latin Amerika ve kaçınılmaz olarak Avrupa kıtasında çok açık görülüyor.” ifadeleri kullanıldı.

Suriye’nin yalnızca tek bir Çin'i tanıdığını ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin bu ziyarete karşı açıkladığı tutumları tam olarak desteklediğini duyuran açıklamada,  Çin'in koruma ve savunma hakkını savunmak egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü korumak için karar verdiği önlemleri ve adımları atma konusunda pazarlık veya pazarlık konusu olmadığı belirtildi.