image

PeyamaKurd - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in açıklamaları sonrası değerlendirmelerde bulunan Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani “ABD ile diyalog masasına oturmak teslimiyettir” ifadesini kullandı.

Daha önce Ruhani yaptığı açıklamada, ambargoların kaldırılması şartıyla müzakerelere hazır olduklarını belirtmişti

Kasım Süleymani, bugün Tahran'da düzenlenen İran emniyet güçleri komutanları toplantısının ikinci gününde yaptığı konuşmada gündemdeki son gelişmeleri değerlendirdi. Süleymani, ABD'nin uyguladığı yaptırımlara işaret ederek, "Düşmanlar, baskı ve ekonomik yaptırımlarla ülkenin güvenliğine zarar vermeye çalışıyorlar ve bu yönde tüm yeteneklerinden faydalanıyorlar" şeklinde konuştu.

"Şimdiki dönemde Batı ve Doğu Asya'da ABD ve ortakları güçlü bir akım olarak görülmüyor" diyen Süleymani, onların sahtecilik yöntemlere başvurup başkaları yanlış yönlendirmek istediğini ifade etti.

Süleymani açıklamalarının devamında, düşmanların tehditleri İran'ı yıldırmayacağını belirterek şunları dile getirdi, "Onlar bugünkü İran'ın güçlü bir ülke olduğunu ve askeri ile güvenlik açısından yüksek seviyeye ulaştığını bilmeli. Düşmanlar ne kadar tehdit ederse onların (askeri ve güvenlik) maliyeti de artacaktır.”