image

PeyamaKurd - Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Patriot sistemlerini değerlendiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Polonya'nın güvenliğini güçlendirmek istediklerini ve bu konuda temas halinde olduklarını dile getirdi.

 Başkent Berlin'de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı görüşmesi sonrası ortak basın toplantısında konuşan Stoltenberg, "Polonya'nın güvenliğini güçlendirmek istiyoruz. Bu konuda temaslarımız sürüyor" mesajında bulundu.

Ukrayna'ya Patriot verilmesi konusu görüşüldü!

Stoltenberg açıklamasında, Almanya'nın Patriot hava savunma sistemlerinin Ukrayna'ya konuşlandırması konusundaki tartışmalara da değinerek şu sözlere yer verdi:

"Almanya'nın Polonya'ya Patriotları teklif etmesi çok değerli. Almanya sorumluluk sahibi bir müttefik gibi davranıyor. Ukrayna konusuna gelince Almanya oraya zaten bir hava savunma sistemi olan Iris-T gönderdi."

Patriotların, Ukrayna konusundan ayrı ele alınması gerektiğini dile getiren Stoltenberg, Ukrayna'nın hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu belirterek, söz konusu bu sistemlerin teçhizatı ile cephanelerinin tedarikinin de önemli olduğunu kaydetti.

"Rusya bu savaşı kazanmamalı"

NATO'daki müttefikleriyle Ukrayna'ya gerekli olduğu müddetçe desteklerini sürdüreceklerini bildiren Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise "Rusya bu savaşı kazanmamalı." diyerek, NATO'nun savaşa taraf olmaması gerektiğini bu sayede dünya çapında bir gerilime yol açılmamış olacağını vurguladı.

Scholz açıklamasında, NATO'nun, Almanya ve müttefiklerinin temel güvenliği için sigorta konumunda olduğunu belirterek, bir sonraki NATO toplantısına kadar İsveç ve Finlandiya'nın birliğe üye olmalarını arzuladıklarını dile getirdi.