image

PeyamaKurd - "AB ile her zamankinden daha yakın iş birliği yapıyoruz" diyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO-AB ilişkilerini daha da güçlendirmek için bu yılın sonundan önce önemli açıklamaların geleceğini ifade etti.

Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen NATO Parlamenterler Asamblesi toplantısında açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bir süredir gergin olan NATO-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine dikkat çekti.

Stoltenberg açıklamasında, AB ile ilişkilerin düzeldiğine işaret ederek şu açıklamalarda bulundu:

"Avrupa Birliği ittifakımız için özellikle önemlidir ve AB ile her zamankinden daha yakın iş birliği yapıyoruz. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile yeni bir ortak bildiri üzerinde çalışmaktan memnuniyet duyuyorum. NATO-AB ilişkilerini daha da güçlendirmek için bu yılın sonundan önce önemli açıklamalar gelecek."

"Bu çabalar NATO’yu taklit etmemeli"

Ayrıca NATO Genel Sekreteri açıklamasında, “AB’nin savunma konusundaki artan çabalarını memnuniyetle karşılıyorum” diyerek, “NATO, Avrupalı müttefikleri uzun yıllardır daha fazla yatırım yapmaya ve daha üst düzey yetenekler sağlamaya çağırıyor. Ancak bu çabalar NATO’yu taklit etmemelidir. Uluslarımız sınırlı kaynaklara ve tek bir kuvvet grubuna sahiptir. Bunları en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor” sözlerini kullandı.