image

PeyamaKurd - AİHM'in aldığı kararların hükümetler tarafından uygulanması zorunluluğu bulunduğunu belirten Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı (AİHM) Robert Spano, insan hakları mahkemesinin kararlarının tüm devletler için bağlayıcı olduğunu kaydetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, HDP'nin önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için derhal serbest bırakılmalı kararını vermişti. Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan "Bu karar bizi bağlamaz" demişti.

Robert Spano, düzenlediği basın toplantısında yüksek mahkemeye 2020'de en fazla Rusya ve Türkiye'den başvuru yapıldığını belirterek, Türkiye'den gelen dava başvurularının 2019'a oranla yüzde 27 arttığının altını çizdi.

Spano açıklamasında, bu kararların yerel mahkemeler ve hükümetler tarafından uygulanmasının denetiminin Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine ait olduğunu kaydetti.

AİHM Başkanı Spano ayrıca AİHM'in 2020'de aldığı en önemli kararlardan birinin Demirtaş davası olduğunu vurguladı.

"Sorunların yargı ile görüşülmesi hayati öneme sahip"

Öte yandan Türkiye'ye yaptığı ziyaret konusunda aldığı eleştirilerle ilgili Euronews'ün sorularını yanıtlayan Spano, sorunların ulusal makamlar ve yargı organlarıyla görüşülmesinin öncelikli ve hayati öneme sahip olduğunu belirtti.

Spano açıklamasında, 3-4 günlük bir ülke ziyaretinde sivil toplum kuruluşları ya da diğer gruplarla görüşmenin zor olduğunun altını çizerek, bununla birlikte AİHM'in sürekli olarak bu oluşumları mahkemeye yıllardır davet ettiğini ve bunu yapmayı sürdüreceğini kaydetti.

Ayruca söz konusu davetin bu yıl da yapılacağını belirten Spano, "Türk STK'ları, karşılıklı endişe yaratan konuları görüşmek için diğerleri ile birlikte mahkemeye davet edilecektir" açıklamasında bulundu.