image

PeyamaKurd - Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı canlı yayınında gündeme yönelikdeğerlendirmelerde bulundu. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Soylu, "İstanbul'a kayyum atanacak mı, pejmürde kelimesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna "Pazar sabahı açıklayacağım" yanıtını vermişti. 

Soylu İstanbul'a kayyum atanacak mı sorusuna şu yanıtı verdi: "Bir terör iltisakı olması gerekir. İstanbul ve Ankara için böyle bir şeyin söz konusu olması mümkün değil. İstanbul ve Ankara için böyle bir şeyin söz konusu olması mümkün değil."

Belediyelere kayyım atanması 

Kayyum da kayyım da hukuken yanlıştır diyen Soylu, "Türkiye hatalı bir kavram kullanıyor, yapılan işi kötüleştirme için kavramsallaştırma. Doğrusu geçici olarak görevlendirilen belediye başkanları. Kayyumda hukuki hakkını ortadan kaldırırsınız, biz onu görevden alıp belediye başkan vekili görevlendiriyoruz. Biz bu konuda oradaki kamu görevlilerimizi değerlendirdik" dedi. 

"Mahkemeler sürüyor, cezalar artabilir"

Soylu açıklamalarına şöyle devam etti: "Biz 94 tane teröre bulaşan belediye başkanlarını görevden aldık. Seçilmiş olmak suç işleme özgürlüğü mü getirmiş? Aday olma kanunlar ayrıdır. Anayasa, bunu denetlemekle yükümlüsünüz diyor. Bu seçilmişlik istediği hukuksuzluğu, yolsuzluğu yapma anlamına gelemez ki. Burada demek ki biz doğru işlem yapmışız.

Mahkemeler sürüyor, cezalar artabilir. Burada bizim şehitlerimiz oldu. Anayasa'nın bize verdiği görevi yapmamış olacaksınız. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı, bizim terörle ilişkili diye belediyeden ilişiğini kestiklerini geri alacaksın, terörist cenazesine gideceksin, teröristleri tedavi edeceksiniz, ay-yıldızlı bayrağı gelir gelmez çıkaracasınız ben bunları hazmetmem. 'Ben ayrı bir yapı oluşturacağım' diyor. Biz buna devlet olarak müsaade etmeyiz. 

Çocuk parkına verdikleri isim terörist isimleri. Nasıl bir Türkiye bırakacağız yarına? Ağrı'ya 'Nike' firması geldi. Tarım, turizm alanı olan yerler buralar."