image

PeyamaKurd - Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ve gerilim sürerken, Moskova yönetimi son dönemdeki koşulların savaşa hazırlığını gerektirdiğini vurguladı.

Son gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, koşulların Rusya-Belarus Birlik Devleti'nin savunma kabiliyetini güçlendirme ve birliklerin savaşa hazırlık tedbirlerini artırmayı zorunlu kıldığını dile getirdi.

Belarus Savunma Bakanı Viktor Hrenin ile Moskova'da bir araya gelmeden önce konuşan Şoygu, Belarus'un Rusya için önemli bir stratejik ortak, yakın dost ve müttefik olduğunu ifade etti.

"Rusya, Belarus'a her türlü desteği vermeye hazır"

Bakan Şoygu, Batı'nın eşi görülmemiş baskı ve kendilerine karşı ilan edilmemiş savaş koşulları altında Rusya ve Belarus'un ikili askeri iş birliğinin geliştiğine dikkati çekerek, Belarus'un ABD ve müttefiklerine karşı kararlılığı ile birleşik savunma alanı oluşumuna hazır olmasına önem verdiklerini kaydetti.

Şoygu açıklamasında Ukrayna'daki durumu ve NATO ülkelerinin Batı sınırlarındaki eylemlerini hatırlatarak şu sözlere yer verdi:

"Koşullar, (Rusya-Belarus) Birlik Devleti'nin savunma kabiliyetini güçlendirmek, bölgesel birlik kuvvetlerinin ve birleşik bölgesel hava savunma sisteminin savaşa hazırlığını artırmak için acil ortak tedbirler alma ihtiyacını zorunlu kılıyor. Bugün bu giderek daha güncel hale geliyor. Rus tarafı bu konuda Belaruslu dostlarına her türlü desteği sağlamaya hazır."