image

PeyamaKurd -  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Suriye'deki insani durumun görüşüldüğü oturumda, 13,4 milyon kişinin yani her 3 Suriyeliden 2'sinin insani yardıma muhtaç olduğunu ifade etti.

Suriyelilerin yüzde 60'ının da açlık riski ile karşı karşıya olduğuna değinen  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Suriyeli bir kadının çocuklarını beslemek için saçını satmak zorunda kaldığını dile getirdi.

Suriyeli mültecilere yönelik konuşan ABD Dışişleri Bakanı şu ifadelere yer verdi:

"Biz bu koltuklarda oturuyoruz, konuşuyoruz, ülkelerimizi temsil ediyoruz ama gerçekten anlamlı bir şey yapıp harekete geçecek ortak insanlığı kalbimizde bulamıyoruz. Farklılıklarımıza rağmen bu insanlara yardım etmek için bir yol bulmalıyız, bu bizim sorumluluğumuz ve yerine getirmezsek bize yazıklar olsun."

Blinken açıklamasında, Suriyelilere bir an önce insani yardımların ulaşması gerektiğini belirterek, geçen sene Rusya'nın itirazı üzerine kapanan sınır ötesi insani yardımların girdiği Öncüpınar ve Al Yarubiyah sınır kapılarının tekrar açılması ve Suriye'ye yardımların Cilvegözü dahil 3 sınır kapısından girmesini istedi.

Ayrıca açıklamada bulunan BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock ise, Suriye'de açlığın önlenmesi için daha fazla insani yardıma ve bu yardımların gönderileceği daha fazla sınır kapısına ihtiyaç olduğunu kaydetti.