image

PeyamaKurd - Aksoy Araştırma tarafından yapılan 'Türkiye Monitörü’ konulu anket verisini paylaştı.

Verilere göre bu pazar bir seçim olsa Millet İttifakı yüzde 41,1 oy alırken, Cumhur İttifakı yüzde 39,8 oy alabiliyor.

Aksoy Araştırma tarafından yapılan ‘Türkiye Monitörü’ araştırması sonuçlarına göre; “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna, yüzde 31,6 AKP, yüzde 27,5 CHP, yüzde 13,6 İYİ Parti, yüzde 9,6 HDP, yüzde 8,2 MHP, yüzde 2,5 DEVA ve yüzde 2,0 Gelecek Partisi olarak kaydedildi.

Anket sonucunda CHP'nin yüzde 27,5 oranı dikkat çekti. CHP'nin oy oranı önceki anket sonuçlarına göre yüzde 4-5 oranında artmış durumda.

Katılımcıların yüzde 14,3’ü “kararsız olduğunu”, “belirtmek istemediğini” ve “oy kullanmayı düşünmediğini” ifade etti.

Öte yandan katılımcılara “Sizce olasi bir milletvekilli seçiminde hangi itifak daha çok oy alacaktır?” sorusu da soruldu. Buna göre, Millet İttifakı daha çok oy alır diyenlerin oranı yüzde 52,2 olarak belirlenirken, Cumhur İttifakı diyenlerin oranı ise yüzde 47,8 olarak saptanıldı.

“MHP seçmeni Erdoğan’ı onaylamıyor”

Türkiye Monitörü Araştırması’nda, katılımcılara "Genel olarak düşündüğünüzde, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylıyor musunuz?" sorusuna yanıtlar alındı.

Araştırmaya katılanların yüzde 50,5’i Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görev yapış tarzını onaylamadığını belirtirken, sadece yüzde 32,8’i onayladığını belirtti. Katılımcıların yüzde 16,7’si ise kararsızım cevabını verdi.

AKP seçmeninin %65,7’si Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görev yapış tarzını onayladığını ifade ederken, Cumhur İttifakı’nın diğer bileşeni olan MHP seçmeninin sadece yüzde 39,2’si Erdoğan’ın tarzını onayladığını dile getirdi.