image

PeyamaKurd- Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT), Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komutasına bağlı hareket eden yaklaşık 700 kişiyi Halep’ten Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrolünde olan bölgelerin (Fırat’ın doğusu) karşısına gönderdiği iddia edildi.

“Türkiye, Kürtlere karşı çeteleri topluyor”

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) bazı kaynaklara dayandırdığı söz konusu haberine göre, donanımları hafif silahlar ile yapılan yaklaşık 700’ün üzerindeki ÖSO militanı Türk otobüsleri aracılığıyla önce Efrin’den İskenderun’a aktarıldı. Militanların daha sonrasında ise İskenderun’dan DSG kontrolündeki bölgelerin karşısındaki bir bölgeye ya da Fırat Kalkanı Operasyonu güçlerinin kontrolünde bulunan Fırat’ın batısındaki bir bölgeye gönderildiği belirtildi. Haberde ayrıca, kaynakların bölge konusunda ise bir çelişkiye düştüğü ifade edildi.

“Kürt – Arap çatışması Kürtleri kullanacaklar”

Gözlemevi haberde, MİT yetkilileri tarafından 1 Kasım 2018 tarihinde “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı” operasyonlarına katılan örgütler ile Efrin’de yapılan bir toplantıda, bu örgütlerin DSG’ye karşı düzenlenecek yeni bir operasyona hazır olmaları talimatının verildiğini de kaydetti.

Öte yandan söz konusu haberde Türk istihbaratının, bölgede Kürt ile Araplar arasında bir çatışma yaratmak için bir toplantı yaptığı ve bu fikri, bölgede bulunan Arap militanlara direkt olarak aktardığı ayrıca Türk güçlerin Fırat’ın doğusundaki olası çatışmalar için kendilerine bağlı güçlerin Kürt kökenli savaşçılarını kullanmayı planladığı böylece Kürt ve Araplar arasında bir çatışma planladıkları niyetlerinin açığa çıkmayacağı öne sürüdü.