image

PeyamaKurd- Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türkiye’nin, Rojava’da Fırat Nehri'nin doğu kıyısındaki Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) karşı operasyonlarını devam ettirmek üzere Ankara'nın kontrolündeki bölgelerinde gizli gruplar oluşturmaya başladığını belirtti.

SOHR, Türk istihbarat servisinin Efrin ve Kuzey Halep'teki Türkiye öncülüğündeki kuvvetlerin kontrolü altındaki bölgelerdeki gizli eğitim kamplarında bu yeni militan grupların eğitimine devam edildiğini iddia etti. SOHR, grup üyelerinin bomba saldırıları, suikastlar ve hızlı operasyonlar gerçekleştirebilecek kapasitede olduklarına da vurgu yaptı.

“Mültecilerin kimlik kartlarını kullanıyorlar”

SOHR, Türk ordusunun diğer ülkelerin tepkilerinden ötürü, kendilerine hizmet eden ajanlarının kimliğini gizlemek ve SDG’ye savaşmaları için Suriyeli mültecilerin kimlik kartlarını kullandığını belirtti.

Daha önceki raporlara göre, Türkiye'ye bağlı Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO), Cerablus’ta SDG ile çatışmıştı.

Bu arada, Menbiç Askeri Konseyi'ne bağlı kaynaklar ise, Türkiye liderliğindeki grupların olası bir çatışmanın önlenmesi için Türk ve ABD askerlerinin ortak devriye yürüttükleri ama bu grupların bölge yakınındaki bir belediye meclisine saldırdıklarını bildirdi.

“Kanlı savaş konusunda uyarı”

Menbiç Askeri Konseyi Sözcüsü Şervan Derviş ise, Türk askerlerinin bölgeye girmesi durumunda kanlı bir savaşın çıkacağı konusunda uyardı. Sahadaki kaynaklar SDG’nin, bu grupların Menbiç’te ve çevresinde uzun tüneller kazdığını ve bu tünellere silahlar sakladığını bildirdiğini aktardı.

 

| Haberin Türkçe çeviri kaynağı PeyamaKurd’e aittir.