image

PeyamaKurd - Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye’nin doğusunda IŞİD terör örgütü tarafından düzenlenen saldırıda rejime bağlı 9 üyenin öldüğünü aktardı.

AFP’nin yayımladığı habere göre, alanda geniş bir kaynak ağına sahip olan SOHR, 9 üyenin IŞİD tarafından bu hafta yapılan saldırılarda öldürülen 30 rejim askeri arasında olduğunu bildirdi.

“7 radikal mensup öldürüldü.”

SOHR’a göre, Çarşamba gününden beri ülkenin doğusundaki Rakka’da bulunan uzak bir bölgede rejim güçleri ile IŞİD terör örgütü arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda 7 de radikal mensup öldürüldü.

Yaşanan bu Çatışmalar, IŞİD’in üstlendiği, Rakka ve Humus kentlerini birbirine bağlayan ıssız yolda rejim ordusu ve müttefik milisleri taşıyan bir otobüsü hedef alan bir pusu sonrasında patlak verdi.

IŞİD terör örgütü 2014’te Suriye ve Irak’ta ilan ettiği sözde ‘hilafet’, ABD destekli Suriye Demokratik Suriye Güçleri (SDG) ve onun omurgasını oluşturan YPG tarafından yenilgiye uğratılmasının ardından Mart 2019’da çöktü.

Fakat çölde ve zorlu dağlık yerlerde yayılan örgüt hücreleri, hükümete ve Kürt güçlerine saldırılar düzenlemeye devam ediyor.