image

PeyamaKurd - HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, sanatçı Şivan Perwer'in, HDP İstanbul İl Örgütü ve Mezopotamya Kültür Merkezi'nin (MKM) ortak gerçekleştirdiği Dengê Hunerê (Sanatın Sesi) programına katılarak, Êzidîlere ilişkin kullandığı ve tepkilere neden olan sözlerine yönelik açıklamada bulundu. 

"Şivan Perwer'in görüşleri kendisini bağlar" başlıklı açıklamada, şu sözler yer aldı:


 

"İstanbul İl Örgütümüz ile Mezopotamya Kültür Merkezi'nin (MKM) dün ortaklaşa gerçekleştirdiği Dengê Hunerê (Sanatın Sesi) programına sanatçı Şivan Perwer konuk edilmiştir. Perwer, programda sanattan siyasete, Kürt tarihinden müziğe kadar pek çok konuda görüşlerini paylaşmıştır.

"Perwer'in özellikle Êzidîlere yönelik bazı değerlendirmeleri, Êzidî toplumunda rahatsızlığa neden olmuştur. Bu konudaki görüşleri paylaşmadığımız gibi, toplumun herhangi bir kesimini inciten söylemleri şahsi düşüncesidir ve bu düşüncelere katılmadığımızı belirtmek isteriz. HDP olarak insanların görüş ve düşüncelerini açıklama hakkını savunuyoruz. Ancak aynı oranda, bu görüşlerin ve eleştirilerin hakarete varacak düzeye ulaşmaması gerektiğine inanıyoruz.

"Bir kez daha Şivan Perwer'in İl Örgütümüz tarafından yapılan programda ifade ettiği görüşlerin kendisini bağladığını ve özellikle Êzidî toplumuna ilişkin görüşleri paylaşmadığımızı belirtmek isteriz."