image

PeyamaKurd - NATO ile ilgili üyelik tartışmalarında tarafını belirleyen Sırbistan Dışişleri Bakanı Aleksandr Vulin, ülkesinin Rusya'nın dostu olarak kalacağını ve NATO üyesi olmayı planlamadığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Vulin, geçen hafta Moskova'yı ziyaretinde Rus basınına verdiği demeçte NATO'ya üyelik konusunda değerlendirmelere yer verdi.

Vulin açıklamasında, Batı'nın Belgrad'ı NATO'ya çekmek için sürekli baskı uyguladığını kaydederek, Sırbistan'ın Bosna Hersek'le birlikte NATO'ya girmeyen ve İttifak'la özel ilişkileri bulunmayan tek ülke olduğuna vurgu yaptı.

Ayrıca verdiği demeçte, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic'in askeri tarafsızlık politikasını uygulamaya koyduğunu ve NATO'ya üyelik konusunda hiçbir girişimde bulunmadıklarını kaydeden Vulin şu ifadeleri kullandı:

"Sırbistan, bize yapılanları asla başkalarına yapmayacak. NATO üyesi olsaydık, belki de küçük bir tarafsız ülkeyi bombalamak zorunda kalabilirdik. Sırp subaylarına sadece Sırplar emir verir. Bu nedenle, Sırbistan'ın tutumunu değiştirmeyeceğinden ve tarafsız ülke olarak kalacağından emin olabilirsiniz."