image

PeyamaKurd - Avrupa'ya göç arayışındaki mültecilerin Belarus-Polonya sınırında Avrupa Birliği (AB) sınırlarından geri itildiği, silahsız bu gruplara karşı patlayıcı maddelerin kullanılmasına devam edildiği ifade edildi.

Sınırda süren gerilime ilişkin Belarus Devlet Sınır Komitesinden bir video paylaşımı ile yapılan açıklamada, gece yarısı bir grubun Polonya sınırında Belarus topraklarına gitmeyi reddettiği, Polonya sınır tellerinin yanında kaldığı ve Polonya topraklarına sığındığı belirtildi.

Göçmenlere yönelik yapılan müdahaleye ilişkin Belarus'tan yapılan açıklamada, "Polonya askerleri, sığınmacıları dağıtmak için sınır hattından Belarus topraklarına patlayıcı madde attı ve göz yaşartıcı gaz kullandı" denildi.

Ayrıca açıklamada, söz konusu bu tür eylemlerin sığınmacıların tepkisini artırdığı ve sınırda provokasyon için ön koşullar oluşturduğu vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

"Polonya'nın sınırda silahsız insanlara karşı özel teçhizat kullanması ilk kez olmuyor. Polonya tarafının patlayıcı maddeleri, ses bombaları, tazyikli su ve gaz kullanımı uluslararası hukuku ihlal ediyor ve savunmasız mülteci gruplarına karşı doğrudan saldırı teşkil ediyor."