image

PeyamaKurd - Sairun Koalisyonu’nun lideri Mukteda es-Sadr, 12 Mayıs genel seçimde galip gelerek birinci parti olmuştu. Parlamentoda oyların tekrar sayılmasına ilişkin kararın ardından oyların bulunduğu binada yangın çıkmasının bir iç savaş tehdidi olduğunu vurgulayan Sadr, sert açıklamalarda bulunarak, “Önemli olan Irak’tır, makamlar değil” ifadesini kullandı.

Lider partinin başkanı es-Sadr, Bağdat’ta oy depolama merkezinde çıkan yangınla ilgili yaptığı açıklamada, “Irak’ta iç savaş çıkarmak için Iraklılar’ı sattılar” diye konuştu.

Seçim sandıklarının bulunduğu depoda çıkan yangından sonra Bağdat parlamentosundan seçimlerin yeniden yapılması için çağrıda bulunuldu.

Konuyla ilişkili olarak Irak Meclis Başkanı Selim Cuburi ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi Bağdat'ta seçim sandıklarının bulunduğu depoda yangın çıkmasının ardından seçimlerin yeniden yapılması çağrısını yaptı.

Cuburi yaptığı yazılı açıklamada, yangının, Irak halkının iradesini değiştirmek, halkı aldatmak ve oylarda sahtecilik yapmak için "kasıtlı" olarak çıkarıldığını ifade etti. Allavi de geçici hükümetin kurulup seçimlerin yeniden yapılmasını belirtti.

Mukteda es-Sadr'a bağlı siyasi politbüro temsilcisi Ziya el-Esedi de yaptığı açıklamada, yangının kasıtlı olarak çıkarıldığını ve bunun amacının seçimlerin iptal edilmesi olduğunu vurguladı. Bağdat Operasyonlar Komutanı Celil er-Rubayi ise yaptığı açıklamada, yangının oy pusulalarının bulunduğu sandıkları etkilemediğini, sadece elektronik sayım cihazlarının yakıldığını bildirdi.