image

PeyamaKurd - Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri 26 Mart 2015'ten bu yana Yemen’de konuşlanmış durumda. Suudi Ordusu, Yemen'de yönetimi ele geçirmeye çalışan Husilere karşı operasyonlarda bulunuyor.

Çatışmaların sık yaşandığı sınır noktalarında İran’a bağlı Şii Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri arasında son günlerde çatışmalar arttı. Koalisyon güçlerinin güvenliği sağladığı Yemen sınırına yakın bölgelerde 6 Suudi Arabistan askerinin öldüğü bilgisine ulaşıldı.

Husiler tarafından gerçekleştirildiği düşünülen sınırdaki çatışma ile ilgili Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberinde, askerlerden ikisinin sınırdaki Cazan'da, birinin Necran, birinin de Hurres bölgesinde hayatını kaybettiği belirtilirken, diğer ikisine dair bilgi verilmediği görüldü.

Sınırdaki çatışmalarla ilgili ayrıntılı bilgi verilmeyen haberde, askerlerin ölüm nedeni ve zamanına ilişkin de ayrıntılı bilgi yapılmadı.

26 Mart 2015'ten bu yana Yemen'de yönetimi ele geçirmeye çalışan Husilere karşı mücadele veren Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, çatışma bölgelerinde operasyonlar düzenlemeye devam ediyor.