image

PeyamaKurd - Türkiye İşçi Partisi Milletvekilli ve gazeteci Ahmet Şık, ABD’nin talimatıyla Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz ile kendisinden 10 milyon avro aldığı iddia edilen Veyis Ateş arasında geçen ses kaydını yayımladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ahmet Şık, Veyis Ateş ile Sezgin Baran Korkmaz arasında geçen 12 dakikalık konuşmanın, "İsmail Saymaz’ın bugünkü yazısında bahsettiği  kısmına ait ses kaydı budur” diyerek görüşmenin ses kaydına ait YouTube linkini paylaştı.

Ahmet Şık, Gazeteci İsmail Saymaz’ın köşe yazısında paylaştığı kayıtla ilgili alıntıyı da paylaştı.

 

Veyis Ateş ile Sezgin Baran Korkmaz arasında geçen 12 dakikalık konuşmanın, İsmail Saymaz’ın bugünkü yazısında (https://t.co/GaMbuQgwpB) bahsettiği kısmına ait ses kaydı budur: https://t.co/jprMOgG56b pic.twitter.com/ZXCYdmENWb

— ahmet şık (@sahmetsahmet) June 20, 2021

Söz konusu alıntıda Sezgin Baran Korkmaz ile Veyis Ateş arasında geçen ses kaydına ait şu diyaloglar yer alıyor:

“Korkmaz, 7 Ocak'ta yapıldığını söylediği 9 dakika 26 saniyelik kaydın 2 dakikalık kısmını dinletti. Ateş araba içerisinde konuşuyor. Yol ve araç sesi konuşma seslerine karışıyor.

Ateş, şöyle diyor: 'Şu an can yanın yaralı, kızgınsın, öfkelisin, dünyaya ateşe verirsin. Bu tarafın hassasiyet duyduğu şeyi sana iletmek istiyorum.'

Ateş, kimi lobi ve kliklerden söz ediyor. Kendini hakem olarak tanıtıyor. Korkmaz, 'Masaya sen otur benim yerime?' diye öneriyor. Ateş 'Nasıl istersen' diyor ve şöyle devam ediyor:

'Senle ilgili beklenti ve istedikleri ses çıkarmadan bir süre beklemen. ‘Samimiyetini göstersin, gerekeni yaparız (diyorlar).' Korkmaz, 'Samimiyetimizi nasıl göstereceğim abi?' diye soruyor. Ateş, 'Söz ettiğim meblağı istiyorlar' diyor. Korkmaz, '10 milyon Euro'yu verdiğim zaman…' diye konuşuyor. Hızlı konuştuğu için 'Milyon' ifadesini yutuyor.”