image

PeyamaKurd - DSG’nin bölgeden çekilmesi sonrası Türkiye ve desteklediği Suriye Milli Ordusu (SMO) kontrolüne geçen Rojava’nın Serêkaniyê ve Grê Spî kentlerinde kurulan askeri mahkemelerin tabelasında Kürtçeye yer verilmedi. 

Konuya ilişkin bölgedeki yerel kaynaklar, Serêkaniyê ve Grê Spî de Suriye Geçici Hükümeti Savunma Bakanlığına bağlı “sözde” askeri mahkemelerin kurulduğunu duyurdu. 

Söz konusu insan hakları ihlalleri ve hukuki sorunları çözmek maksadıyla oluşturulan askeri mahkeme yapılanmasında cinayet mahkemesi ile soruşturma ve tahkikat mahkemesi olarak görev sürdürecek 

Halkın yüzde 80'i Kürt ama Kürtçe'ye yer verilmedi

Öte yandan ise cinayet mahkemesinde başkan ve 2 üye bulunurken, soruşturma ve tahkikat mahkemesi de başkan ve 3 üyeden müteşekkil olacak. Askeri mahkemede toplamda 12 savcı görev yapacak. 

Rovaja’daki Serêkaniyê’de nüfusun yüzde 80’inin Kürt olmasına rağmen askeri mahkemenin tabelasında Kürtçe’ye yer verilmedi. Tek bir Türk’ün bile yaşamadığı Serê Kaniyê de ki askeri mahkemenin tabelasında Türkçe ve Arapça’ya yer verildi.