image

PeyamaKurd - Rojava’da (Batı Kürdistan) oluşturulacak ‘güvenli bölge’nin Şengal, Ninova Ovası ve sınırdaki ilçeler üzerinde olumsuz bir etki yaratacağını dile getiren Şengal Kaymakamı Mehma Xelil, Rojava’da oluşturulacak ‘güvenli bölge’ hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Mehma Xelil, Rojava’da oluşturulacak ‘güvenli bölge’nin Şengal, Ninova ve Suriye sınırına yakın ilçeleri olumsuz etkileyeceğini ifade ederek, terör örgütü IŞİD’in bölgeye, özellikle de Şengal’e dönmesine yol açabileceğini dile getirdi. 

ABD, Irak Hükümeti ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne Ezidi Kürtlerin kendi bölgelerine dönmelerini sağlamak için huzurlu bir ortamı oluşturmaları çağrısında bulunan Şengal Kaymakamı Mehma Xelil, PKK’nin Irak yasalarını ihlal ettiğini savunarak, PKK’nin Şengal dağlarında bulunmasının Şengallilerin geri dönmesine engel olduğunu belirtti. 

Öte yandan Xelil açıklamasında, Şengal’in PKK için ekonomi ve silahlanma merkezi haline geldiğini ifade etti. 

Bugün bazı medya organlarında ABD ile Türkiye arasında gerçekleşen ve NATO’nun 6 üst düzey komutanının da katıldığı toplantıda, ‘güvenli bölge’nin 5 kilometre derinlik, 100 kilometre genişlikte olması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.