image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi, semptomları aylarca görünen uzayan Kovid ile korkutmaya devam ediyor. Doktorlar bugün hakkında daha fazla şey biliyor olsa da salgın gizemini koruyor.

Pasteur Enstitüsü tarafından Eylül ayı sonunda düzenlenen bir konferansta konuşan İsviçreli Dr. Meysem Name, "Uzayan Kovid ve buna yakalanan hastalar hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekiyor" ifadesini kullandı.

Belirtileri bariz görülen uzayan Kovid, aylar önce Kovid-19'a yakalanmış bir hastada semptomların uzun süre devam etmesi şeklinde ifade ediliyor.

Pandemi sürecinde 2020'de salgın krizinin başlamasının ardından, birçok hasta uzun bir hastalık döneminden sonra yorgunluk, nefes almada zorluk ve kalıcı koku alma duyusu kaybı gibi semptomlardan mustarip olduklarını kaydetti.

Söz konusu bu olgunun var olduğu konusunda bir fikir birliği var; çoğu araştırmacı ve birçok sağlık yetkilisi, koronavirüsü hafif atlatanlar da dahil olmak üzere bazı hastalarda uzun vadeli semptomların devam ettiğini bildiriyor.