image

PeyamaKurd– Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Sözcüsü Kino Gabriel, Türkiye'nin saldırılarını sürdürdüğünü ve varılan tüm anlaşmalara rağmen yeni bir saldırının hazırlığında olduğunu aktardı.

 Türkiye’nin yapılan tüm anlaşmalara Eyn Îsa hattına yoğun askeri sevkiyat yaptığını söyleyen SDG Sözcüsü, "Türk devleti bölgedeki saldırılarını yoğunlaştırırken, işlediği suçlara da sürekli olarak yeni suçlar ekliyor. Bu yüzden her daim olası bir saldırıya karşı tetikte kalıyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye’nin son dönemde SDG’nin 2019 yılının Ekim ayında varılan ateşkes anlaşmasını ihlal ettiği yönünde iddiaları öne sürdüğünü belirten DSG sözcüsü, bu iddiaların yeni bir operasyon için bahane olduğunu ve Türkiye'nin bu konuda hazırlık yaptığını kaydetti.

'Koordinasyon Halindeyiz'

ABD ve Rusya ile koordinasyon halindeyiz diyen Gabriel, söz konusu güçlerle yürütülen koordinasyonla Türk devletinin bölgede işlediği suçlar ve bulunduğu ihlalleri belgelediklerini aktararak, “Ayrıca bu koordineyle Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’de olası bir askeri hareketliliğinin önüne geçmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

‘Türk devleti hala suç işliyor’

SDG sözcüsü, salgını nedeniyle yapılan küresel ateşkes çağrılarına dikkat çekerek, “SDG olarak bu çağrılara göre hareket edeceğimizi duyurduk ve sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Ancak Türk devleti, topçu atışları ve insansız hava araçlarıyla yaptığı bombardımanlarla halen suç işliyor” dedi.