image

PeyamaKurd- ABD liderliğindeki koalisyon ile SDG'nin düzenlediği terör örgütü IŞİD karşıtı operasyonlara hız verileceği açıklandı. Suriye yönetimi ise hava saldırılarında sivillerin hayatını kaybetmesini gerekçe göstererek koalisyonu BM nezdinde protesto etti.

Gözler, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) IŞİD çetelerine karşı yapacağı operasyonlarına çevrilmiş durumda. SDG’nin Irak sınırındaki Deyr ez Zor’da IŞİD’le çatışmaya girdiği ve harekâtı hızlandırdığı ifade edilirken, Şam ise sivil ölümleri gerekçe göstererek koalisyonu Birleşmiş Milletler’e şikâyet etti.

Suriye-Irak sınırındaki operasyon, Hacin bölgesine odaklanıyor. SDG’nin, IŞİD’le çatıştığı, koalisyon güçlerinin örgütün elinde olan bölgelere hava bombardımanı düzenlediği ifade ediliyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın IŞİD karşıtı koalisyon özel temsilcisi Brett McGurk konuya yönelik Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Suriye’nin doğusundaki operasyonları hızlandırmaya hazırlandıklarını, bu sırada Irak güçlerine sınır bölgelerindeki uyuyan IŞİD hücrelerini etkisiz hale getirmeleri için koalisyon desteği verileceğini” belirtti.