image

PeyamaKurd - Almanya'dan Ukrayna'nın NATO üyelik sürecine ilişkin bir açıklama geldi. Ülkesinin savaş sonrasında Ukrayna'ya verilecek güvenlik garantilerini müttefikleriyle görüştüğünü dile getiren Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ancak bunların NATO üyelerine verilenlerden farklı olacağını ifade etti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Alman medyasına gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamada, "Verebileceğimiz güvenlik garantilerini yakın dostlarımızla tartışıyoruz. Bu devam eden bir süreç. Bir ülkenin NATO üyesi olmasıyla değişeceği açıktır" ifadesini kullandı.

Ukrayna krizinde "liderlik gösterememekle" ve krizin körüklediği yüksek enflasyonla mücadele eden halkla "empati kuramamakla" eleştirilen Başbakan Scholz, "Her hafta bir söz veren ama sonra bunların yüzde 90'ını tutmayan politikacılardan biri olmak istemiyorum" açıklamasında bulundu.

Yükselen enerji enflasyonunun etkisi konusunda "çok endişeli" olduğunu dile getiren Başbalan Scholz, ancak hükümetin yeni bir yardım planından önce milyarlarca euroya mal olan son yardım paketinin etkisini değerlendirmesi gerektiğini kaydetti.

Gelecek yılın "en zor geçecek dönem" olacağının da altını çizen Şansölye, bu yılki hesaplamalara göre, alt ve orta gelirli haneler için fiyat artışlarının yaklaşık yüzde 90'ını kararlaştırılan önlemlerin telafi edeceğini de sözlerine ekledi.