image

PeyamaKurd - Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, ülkesine savaş açma çabalarına ilişkin, "Siz bize tapmalısınız. Tapmalı! Çünkü faşizme karşı biz savaştık. Hatta galiba sizinle koalisyon içindeydik. Hatırlamıyor musunuz?" açıklamasında bulundu.

Belarus’a karşı savaş açma çabalarına karşı uyarıda bulunan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, "Bu savaşın içine NATO ve Rusya da çekilir. Bu da nükleer savaş demek" ifadesini kullandı.

İngiliz BBC’ye röportaj veren Lukaşenko açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Siz bize tapmalısınız. Tapmalı! Çünkü faşizme karşı biz savaştık. Hatta galiba sizinle koalisyon içindeydik. Hatırlamıyor musunuz? Hep puro ile gezip onu içen amcayı (İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz hükümetine liderlik eden Winston Churchill’i kastediyor) ve bizdeki pipoluyu (Sovyetler Birliği lideri) hatırlıyor musunuz? Hatırlamıyor musunuz?

Siz henüz Belarus halkı karşısında İkinci Dünya Savaşı’nın bedelini ödemediniz. Kayıplarımızın bedelini ödemediniz. Savaştan henüz 100 yıl bile geçmedi, ama siz şimdiden bu eve girerek yeni savaş çıkarmaya çalışıyorsunuz."

Ayrıca Belarus lideri açıklamasında, “Belarus’ta bir savaş çıkarırsak NATO ve Rusya’nın da bu savaşa çekileceğini anlıyorsunuz, değil mi? Bu nükleer savaş olur” sözlerini kullandı.