image

PeyamaKurd- The China Times gazetesi, son dönemlerde ülkeler arasında gerginliğe neden olan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin, Tayvan ziyaretini gerçekleştirebileceğini ve ada ülkesinin lideri Tsai Ing-wen ile görüşebileceğini iddia etti.

The China Times gazetesinden yayımlanan habere göre, Pelosi'nin yarın gece gideceği Tayvan'da çarşamba günü ada ülkesinin lideri Tsai Ing-wen ile görüşeceğini iddia edildi. Bu ziyarete şiddetle karşı çıkan Çin tarafının olası askeri müdahale ve çatışma uyarılarına rağmen, Pelosi'nin, Tayvan ziyaretini gerçekleştirebileceği haberi, gerginliği arttırdı.

70 yıllık anlaşmazlık

70 yıldan fazla bir süredir Çin ve Tayvan anlaşmazlığı, askeri gerilimlere sebep olduğu bilinirken; Tayvan Boğazı, Çin'de iç savaşın sona ermesini izleyen 10 yılda ana karada ve Ada'da kurulan ayrı hükümetlerin güçleri arasında doğrudan çatışmaların yaşandığı cephe hattı olmuş durumda.

CNN International'in Taipei muhabiri ise; Tayvan hükümet yetkililerine ve ziyaretle ilgili ABD'li yetkililere Pelosi'nin Tayvan ziyaretini doğrulattıklarını söyledi. haberde ziyaretin tam tarihi ve saati verilmezken, Pelosi'nin Malezya'dan adaya geçmesinin beklendiği dile getirildi. 

Pelosi’nin şu anda Singapur'da bulunduğu bildirilirken, daha önce Beyaz Saray'dan yapılan resmi açıklamada, Pelosi'nin Pasifik Turu kapsamında; Singapur, Malezya, Güney Kore ve Japonya'yı ziyaret edeceği belirtilmiş, açıklamada Tayvan adı geçirilmemişti.