image

PeyamaKurd - Almanya Başbakanı Angela Merkel, Çin Halk Cumhuriyeti’ne ziyareti sırasında İran’a yönelik Nükleer anlaşma noktasında Çin’le birlikte hareket edeceğinin altını çizdi. resmi ziyarette bulunan Merkel'in, Çin’de iki gün kalarak bir dizi temaslarda bulunması bekleniyor.

Merkel’in gündeminde, iki ülke arasındaki ticaret ve İran nükleer anlaşması yer alıyor. Merkel'in resmi ziyareti Pekin'de Başbakan Li Keçiang ile biraraya gelmesiyle başladı. Merkel, Pekin’de yaptığı konuşmada, İran ile nükleer anlaşma konusunda Çin ile Almanya'nın birlikte hareket edeceğinin altını çizdi.

Anlaşmaya bağlı kalacaklarını ifade eden Merkel, ''Bu anlaşmayı sorgulayan bir anlayışa karşı birlikte hareket etmek zorundayız. Bu anlaşmada bir müzakereye varmak için çok emek verdik. Ancak kendinizi diğer alternatiflerle ilgili de sorgulamalısınız. Bu alternatifler hala daha belirsiz. İşte bu yüzden varılan anlaşmayı devam ettirmenin çok daha iyi bir karar olduğuna inanıyoruz” şeklinde vurguladı.

Hamaney, nükleer anlaşma için şartları sıraladı

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ise nükleer anlaşmanın devamı için İran'ın şartlarını açıkladı. Nükleer anlaşmanın devam etmesi için Avrupa ülkelerine İran'ın şartlarını şu şekilde sıraladı; İran'ın petrol ihracı ve Avrupa bankalarıyla ilişkisi konusunda garanti verilmesi. Avrupa bankalarının İranla olan ticari işlemleri garanti altına alması. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, mayıs ayının başında İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekildiklerini açıklamıştı. Fransa Almanya ve İngiltere ise Trump’ın bu kararından üzüntü duyduklarını belirtmiş ve İran ile anlaşmanın devamını istediklerini açıklamışlardı.