image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Trump'ın, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, Amerikan askerler çekildikten sonra Suriyeli Kürtlere kötü davranmamalarını istediği belirtildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Erdoğan ile Trump arasındaki telefon görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu.

Beyaz Saray'ın açıklamasında, Erdoğan ile Trump arasındaki görüşmede, ABD'nin Suriye'den geri çekilmesi de dahil ikili ilişkilerin ele alındığını kaydedildi.

Sözcü Sanders'in verdiği yazılı açıklamada, "İki lider, Amerikan birlikleri geri çekilmeye başlarken Suriye'de iki ülke arasında devam eden işbirliği de dahil birçok ikili meseleyi ve gelecekteki işbirliğine dair konuları ele aldı. Başkan Trump, Suriye'nin kuzeydoğusuna dair Türkiye'nin güvenlik endişelerinin ele alınmasında, Türkiye ile birlikte çalışma arzusunu dile getirdi. Aynı zamanda Türkiye'nin (Suriye'deki) Kürtlere ve IŞİD'in yenilmesinde birlikte çalıştığımız diğer DSG güçlerine Türkiye'nin kötü davranmamasının, ABD için önemine işaret etti" sözlerine yer verildi.

Öte yandan açıklamanın devamında, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'ın salı günü Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ile bir araya gelerek Suriye'deki işbirliğini ele alacakları dile getirildi.