image

PeyamaKurd- Suriye Demokratik Güçleri (SDG), terör örgütü IŞİD ve Türk ordusu tarafından iki tarafa saldırıya uğradı. IŞİD’in bu saldırıları sonucunda da operasyonları durdurmak zorunda kaldılar.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) savaşçıları, Türk bombardımanları nedeniyle Rojava’daki teröristlere karşı savaşlarını geçici olarak durdurduklarını açıkladılar.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin haberine göre (SANA) SDG'nin genel komutanı, “Türk ordusunun kuzeydeki saldırıları ile güneydeki terör örgütü IŞİD’in saldırıları arasındaki doğrudan bağlantı savaşımızın geçici olarak durdurulmasına yol açtı. Böyle devam ederse IŞİD’e olan saldırılarımız uzun süre durabilir” dedi.

YPG, Washington'dan destek alan SDG'nin en temel bileşeni. Türkiye YPG’yi, PKK’nin uzantısı olarak görüyor ve terör örgütü sayıyor. Ama bu durum ABD kanadında böyle değil. Washington, PKK ve YPG’yi birbirinden ayırarak rotasını ona göre belirliyor. Bu durum iki ülke arasında gerginliğe yol açmış durumda.

“Türkiye, kendi topraklarında Kürtlerin bağımsızlığından korkuyor”

Çünkü Batılı ülkelerin çoğu PKK'yi “terörist” bir grup olarak görüyorlar, fakat YPG'yi terör olarak görmüyorlar. Çünkü onlar IŞİD çetelerine karşı savaşan en büyük güç.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü yaptığı açıklamada, “Suriye'deki Kürtlere yönelik operasyon yapmak için askerlerinin hazırlıklarını tamamladığını” söyledi.

Şüphesiz ki Türkiye, sınırında bir Kürt varlığının kurulmasını ve varlığın kendi toprakları içindeki Kürtler arasındaki bağımsızlık özlemlerini yeniden canlandırmaya başlamasından korkuyor.

SDG yaptığı açıklamada, uluslararası toplumdan bu saldırıların kınanmasını istedi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Şam’ın, Suriye’nin doğusundaki savaşı durdurduğunu doğruladı.

Gözlemevi müdürü Rami Abdulrahman konuya yönelik AFP'ye konuşarak, “Kuvvetlerin cepheye doğru hareket ettiğini, fakat şu anda “Her şeyin durma noktasına geldiğini ”belirtti.

Çeviri | PeyamaKurd