image

PeyamaKurd- Demokratik Suriye Meclisi (DSM) ile Suriye rejimi arasında geçen hafta ikinci bir görüşme gerçekleşti. Şam yönetiminin Konseye, önümüzdeki ay yapılacak seçimlere katılma çağrısı yaptığı ifade edildi. Öz yönetimi korumak için mücadele veren Kürt heyeti ise net bir cevap vermekten kaçındı. 

Anayasa ve Ademi-merkeziyetçilik”

Reuters’a konuşan Suriye Demokratik Konseyi’nin (SDK) Eş Başkanı Riad Darar, görüşmede “Ademi merkeziyetçilik ve anayasa konularının ele alındığını” dile getirdi.

Darar, uzun bir diyalog yapıldığını ve Suriye’nin, Kürtlerin kurduğu özerk bölgenin önümüzdeki ay yapılacak yerel seçimlere katılması önerisi getirdiğini belirterek, “SDK, gelecekte yapılacak herhangi bir seçimde ülkenin kuzeyindeki yönetim yapısını ve öz yönetimi korumak istiyor. Esad yönetimine kesin bir yanıt vermedik. Qamişlo’dan gelen heyet, bu konunun ele alınması için geri dönmeye karar verdi” ifadelerini kullandı. 

Darar son olarak, Şam’daki yetkililerin masaya başka konuları da getirdiğini fakat kendilerinin bunları ele almanın erken olduğunu düşündüğünü ekledi. Darar, “Önce halka verilecek hizmetler konusunda anlaşmalıyız” diye konuştu.