image

PeyamaKurd- Demokratik Birlik Partisi (PYD), Eşbaşkanı Şahoz Hesen Rojava ve Sruiye’deki siyasi süreci değerlendirdi. 

Rejiminin şimdi bile egemen sistem zihniyetiyle halkları tehdit ettiğine değinen Hesen, “Bu tehditler, Suriye halklarının yaşadığı acıları dindirmeyecektir. Siyasi ve demokratik çözüm diyaloglarının devam etmesi gerekmektedir. Rejim, bu diyaloglarda eğer ciddi ise tehdit dilini bir kenara bırakmalıdır” ifadelerini kullandı.

Rejimin egemen sistem zihniyeti ile farklı halk ve renkleri kabul etmemekte ısrar ettiğini söyleyen Hesen, “Suriye rejimi halen halkları tehdit edebilmektedir. Bu tehditler, Suriye halklarının yaşadığı acıları dindirmeyecektir. Siyasi ve demokratik çözüm diyaloglarının devam etmesi gerekmektedir. Suriye rejimi bu diyaloglarda eğer ciddi ise tehdit dilini bir kenara bırakmalıdır” diye konuştu.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, bir kaç gün önce basına açıklama yaparak federalleşmenin Suriye anayasasına aykırı olduğunu söylemiş, "Eğer Kürtler ABD'nin desteğine güvenmeye devam edeceklerse bizimle her türlü görüşme zaman kaybıdır" demişti. Muallim ayrıca, Kürtlerin Şam'ın kontrolü altına dönmek istemesi durumunda görüşmelerin başarılı olacağını ifade etmişti.