image

PeyamaKurd - Suriye hükumetinin “Heseke’de ‘savaş suçu işleniyor” açıklamasına sert tepki gösteren Rojava Özerk Yönetimi, Şam hükümetinin açıklamalarını “komik” olduğunu belirterek eleştiride bulundu.

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, Haseke’de IŞİD’in hapishane saldırısının ardından Demokarik Suriye Güçleri’nin başlattığı operasyonlara ilişkin bir açıklamada bulundu.

Rejim açıklamasında, ABD kuvvetlerinin desteği ile gerçekleştirilen operasyonda Haseke’de DSG ile IŞİD arasında yaşanan çatışmalarda sivillere yönelik “katliamlar” yaşandığı ve “büyük altyapı yıkımına neden olduğu öne sürülerek, kentte yaşananların “savaş suçu” kapsamına girdiği ifade edildi.

Şam'ın açıklamasına Özerk Yönetim'den yanıt!

Rojava Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi ise Suriye hükümetinin açıklamasına yazılı bir açıklama ile yanıt verdi.

Suriye’de 10 yılını geride bırakan insani, siyasi ve ekonomik krizden Şam hükümetinin sorumlu tutulduğu açıklamada, Suriye halkının bu nedenle dünyanın farklı ülkelerine göç etmek zorunda kaldığı, ülkenin alt yapısının tamamı çöktüğü ve Suriye topraklarının bir kısmının Türkiye tarafından kontrol edildiği belirtildi.

"Suriye halkına ihanet etmekten vazgeçin"

Rojava Özerk Yönetimi açıklamasının devamında ise şu ifadelere yer verdi:

"Hasekê’nin Suriye’nin bir kenti olduğunu ve IŞİD’e karşı savaştığını unutmuşlar. Hesekê’de IŞİD’e karşı savaşanlar Suriye’nin evlatlarıdır. Ancak görünen o ki, rejimin Özerk Yönetim ile diyaloglardaki başarısızlığını ve Özerk Yönetim’in bölgeye hakim olma başarısını görmezden gelmek için IŞİD’i tercih etti.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi olarak bir kez daha Şam hükümetine iyi düşünme ve uyanık olma çağrısında bulunuyoruz. Hiçbir planının artık işe yaramadığını görmeleri gerekiyor. Kimse artık romanlarınıza inanmıyor. Suriye halkına ihanet etmek ve zarar vermekten vazgeçin.”