image

PeyamaKurd - Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, yolsuzluk belasıyla yüzleşmek gerektiğini belirterek, “Reform yapmalı, yolsuzluk yapanları sorumlu tutmalı, onları adalete teslim etmeli ve çalınan parayı iade etmeliyiz” yorumunda bulundu.

Irak'ta idari ve mali yolsuzlukla ilgili özel konuşma gerçekleştiren Berhem Salih, Irak'ın Saddam Hüseyin rejiminin düşüşünden bugüne kadar devlet daireleri ve kurumlarında yaygın olan mali ve idari yolsuzluklar nedeniyle 150 milyar dolar kaybettiğini açıkladı.

Salih konuşmasında, yolsuzluk parasını geri almak, yolsuzluk yapanları sorumlu tutmak ve adalet önüne çıkarmak için bir yasa tasarısı sunduğunu açıklayarak, “2003 yılından bu yana yurtdışındaki yolsuzluk anlaşmaları nedeniyle 150 milyar dolar kaybedildi” ifadesini kullandı.

Ayrıca açıklamasında terör örgütü IŞİD'e karşı Uluslararası Koalisyon çizgisinde, yolsuzlukla mücadele etmek için bir uluslararası koalisyon kurulması çağrısında bulunan Salih, “Çünkü yolsuzluk ve terörizm birbirine bağlıdır” dedi.