image

PeyamaKurd - Bugün sabah saatlerinde İran’ın Ahvaz kentindeki bir askeri törene yapılan saldırı sonrası güvenlik sebebiyle Irak'a açılan iki sınır kapısı geçici süreliğine kapatıldı.

Askeri geçit töreni sırasında gerçekleştirilen saldırı güvenlik gerekçesi gösterilerek, Basra'daki Şelamçe ve Meysan'daki Eş-Şib gümrük kapılarındaki geçişler kapatıldı.

Muhtemel başka bir saldırıya karşın, İran’ın sınır bölgesindeki güvenlik önlemlerini artırdığı, sınırın hem insani hem de ticari geçişler için "geçici bir süreliğine kapalı kalacağı" vurgulandı.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, sosyal medya hesabından bugün sabah saatlerinde Ahvaz kentindeki bir askeri törene yapılan saldırıyı kınayarak, “Yabancı bir rejim tarafından eğitilip maddi açıdan desteklenen ücretli teröristler, Ahvaz’a saldırı yaptı ve olaya kurban gidenlerin arasında çocuklar ve gazeteciler de var. İran olarak, bölgede ‘terörü’ destekleyen ülkeler ile Amerikalı ağalarını bu saldırıdan dolayı sorumlu tutuyoruz. İranlı vatandaşların canını korumak için, kısa süre içerisinde yanıt vereceğiz” şeklinde konuştu.