image

PeyamaKurd - Rusya’nın doğu Ukrayna’daki ilerleyişinin devam ettiğini dile getiren ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) üst düzey bir yetkili, Rusya'nın, Ukrayna’nın Donbas bölgesinde askeri kazanımlarını artırdığını ve birçok bölgede Ukrayna güçlerini çevrelemeye çalıştığını ifade etti.

Rusya-Ukrayna Savaşı konusunda basına brifing veren üst düzey bir yetkili, "Rusya’nın Slavyansk ve Kramatorsk’a yönelik ilerleme kaydettiğini değerlendiriyoruz. Çatışmalar devam etse de Rus kuvvetleri, Sivierodonetsk’in kuzey doğusunun büyük bir kısmını ele geçirdiğini değerlendiriyoruz" ifadesin kullandı.

"Rus ordusu Ukrayna birliklerini bağlantısını kesmeye çalışıyor"

Pentagon yetkilisi, Rus ordusunun Lyman kentini kontrol altına almak üzere Ukrayna güçleri ile çatışmaya devam ettiğini kaydederek şu sözlere yer verdi:

"Şimdi Sivierodonetsk ile Popazna arasındaki bölgelerde konuşlu Ukrayna birliklerinin birbiriyle bağlantılarını kesmeye yönelik bir çaba görüyoruz. Dolayısıyla bir çevreleme çabası diyebiliriz.”

Açıklamasında coğrafi olarak küçük bir alan da olsa Rusların kazanımlarını artırdığını ve ilerleme kaydettiğini dile getiren yetkili Rus ordusunun, lojistik ve komuta kontrol kabiliyetlerini iyileştirip iyileştirmediğine ilişkin bir soruya yanıt verdi.

Ayrıca yetkili açıklamasında, Rusya’nın askeri olarak daha küçük birlikler halinde ve küçük hedefler belirleyip buraları tek tek alma taktiğine yöneldiğini ancak halen doktrin olarak önce topçu atışı ile hedefleri yumuşatıp sonra askeri intikal gerçekleştirdiğini vurguladı.