image

PeyamaKurdRojava operasyonundaki gelişmelere yönelik Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Lavrov ve Zarif'in telefonda görüştüğü belirtildi.

Yapılan açıklamada, görüşmede Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin temel alınarak Ankara ve Şam’ın diyaloğunun gerekliliği genel fikrinin bakanlar tarafından dile getirildiği belirtildi.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve Şam arasındaki diyaloğun öneminin vurgulandığı görüşmede, Rusya ve İran’ın bu temasları kolaylaştırmaya hazır olduğu kaydedildi.

Bakanlığın açıklamasında, "Bakanlar, Cenevre’deki Anayasa Komitesi’nin çalışmalarını başlatması hazırlıkları dahil Suriye meselesinin çözümüne ilişkin Astana Formatındaki üç garantör ülkenin görüş alışverişine ve koordinasyonuna devam etme kararı verdiler" sözlerine yer verildi.

Öte yandan Türkiye’nin Rojava’ya yönelik başlattığı operasyonun ardından operasyon bölgesini kontrol eden DSG, Suriye rejimiyle anlaşmıştı.